Iwona córka Ewy.

Iwona imię tajemnicze i wzbudzające sporo kontrowersji wśród poszukiwaczy prawdy o naszym pochodzeniu. Gdy zajrzymy do encyklopedii lub poradników elektronicznych dowiemy się, że Iwona, to imię pochodzenia germańskiego, ale czy jesteście tego pewni? Może macie wątpliwości? To nie grzech je mieć.

  ― Postaram się zatem przybliżyć nieco to imię i przedstawić je w niepublikowanej do tej pory formie.

No to do dzieła, zaczynamy dyskusję.

Zatem, co podają poradniki jak Księga Imion na temat Iwony:

Iwona jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słowa iwa (łuk z drzewa cisowego). A może Iwan?

Jedno, ale... Mianowicie po niemiecku Iwona to Yvonne. I już się coś nie zgadza, prawda?

Tak na marginesie, jest mało prawdopodobne, że nasi przodkowie, to jest Polacy byli takimi debilami, że nie potrafili wymyślać własnych imion i musieli korzystać z niemieckich, bo tylko Niemcy mieli rozum i tylko oni potrafili tworzyć imiona.

W języku polskim mamy Iwa – jest to gatunek wierzby pospolicie rosnącej w naszym kraju szczególnie na wsi.

Iwona, to także żeński odpowiednik imienia Iwo, Iewo, Iwan, Iewan – różne formy tego samego. Tym bardziej powinniśmy konstatować (kontestatować) staroniemieckie pochodzenie imienia Iwona.

No więc skąd się ono wzięło?

Śmiem wysunąć twierdzenie, że od imienia Ewa.

Z tej okazji przygotowałem i przedstawię zaraz legendę o Iwonie córce Ewy.

Oto ona:


Było to dawno, bardzo dawno temu w czasach pierwszych ludzi Adama i Ewy. Gdy Bóg stworzył Ziemię nie było na niej nic oprócz piachu i kamieni. Dał ją we władanie Adamowi a ten nie mogą znieść przytłaczającej samotności wyprosił na Stwórcy towarzysza, którym okazała się kobieta imieniem Ewa.

Adam krótko jednak cieszył się Ewą i szybko zabrał się za własne sprawy. Ewa błąkała się po świecie nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca. Z żalu usiadła na kamieniu, zakryła twarz rękoma i poczęła szlochać dniami i nocami. Łzy płynęły ciurkiem aż utworzyła się rzeka.

Bóg siedząc na swym tronie spojrzał w dół na Ziemię i ze zdziwieniem ujrzał, że do morza płynie woda. Zdziwiony zszedł ze swego piedestału i skierował się ku źródłom chcąc sprawdzić skąd się wzięła, bo on sam jej nie stworzył a przecież tylko Bóg jest stwórcą wszystkiego.

Tam ujrzał Ewę siedzącą na kamieniu i szlochającą. Podszedł do niej i zapytał:

  ― Co to jest?

  ― Rzeka łez – odpowiedziała Ewa.

  ― Nazwałam ją Ewryta – rzeka Ewa (ryta to starodawna nazwa strumyka).

  ― Czemu płaczesz Ewo? Stworzyłaś rzekę a tylko ja mogę tworzyć jakom Stwórca Wszystkiego.

  ― A płaczę, bo czuję się taka samotna w tej bezkresnej pustce, którą Boże stworzyłeś. Tu nie ma nic oprócz piachu i kamieni – odpowiedziała Bogu Ewa nie przerywając szlochania.

  ― Jak to, przecież nie jesteś sama,masz Adama – powiedział Bóg marszcząc czoło.

  ― Adam, a dom buduje z kamienia – odpowiedziała.

Bóg zmarszczył czoło, zastanowił się małą chwilę i wyjął spod pazuchy garść nasion, po czym rzekł do zapłakanej Ewy:

  ― Masz tu ziarno życia, zasiej je a nie będzie już więcej pustki.

Ewa wzięła do ręki ziarno otrzymane od Boga i rzuciła je przed siebie. Nie minęła chwila jak ziarna zaczęły kiełkować i wyrastać z nich drzewa – pierwsze na świecie. Były to wiarby – drzewa wiary. Miały bujną koronę i mnóstwo zielonych liści. Ewa nazwała je na cześć swego imienia iwy.

Bóg spojrzał z góry, dmuchnął z całych sił a wiatr zakołysał gałązkami sprawiając, że przejmująca cisza pustyni zamieniła się w szum liści, które usłyszał z daleka Adam.

Tak oto dzięki szlochaniom Ewy pojawiły się na Ziemi pierwsze drzewa a były to według nazwy wiarba iwa. Znacie je pod nazwą wierzby.

Adam, gdy tylko zobaczył pierwsze drzewa na Ziemi wziął się do roboty jak to chłop ma w zwyczaju i począł z ich gałązek pleść kosze i zbudował szałas.

Ewa poczuła się dotknięta poczynaniami Adama, który ogołocił drzewa z gałązek i liści i znów usiadła na kamieniu, zakryła twarz rękoma i poczęła szlochać rzęsistymi łzami. I tak pojawiła się kolejna rzeka.

Bóg siedząc na swym tronie zobaczył kolejną rzekę i zaintrygowany tym faktem ponownie zszedł na Ziemię, aby zobaczyć skąd się wzięła.

  ― Czemu znowu płaczesz Ewo zapytał się Bóg?

  ― Płaczę, bo czuję się taka samotna Boże.

  ― Jak, to? Przecież spełniłem twoją prośbę. Masz drzewa, które szumią na wietrze i sprawiają, że nie czuje się pustki.

  ― Jestem wciąż sama, Adam ma zajęcie a ja tylko chodzę i nic nie robię – mówiła rozgoryczona Ewa.

Bóg zrozumiał Ewę i jak, to Bóg wrócił do siebie, zmarszczył czoło i po krótkim zastanowieniu chwycił w dłoń błyskawicę i cisną nią w kierunku drzew Piorun uderzył w najwyższe drzewo i rozłupał je na dwie części. Z wnętrza dobiegł piskliwy płacz dziecka. Zaintrygowana tym faktem Ewa przestała płakać i udała się w kierunku z którego dobiegał płacz, aby przyjrzeć się, co go powoduje.

Ujrzała w środku pnia dziewczynkę - wykapana Ewa. Podniosła ją do góry i przytuliła do własnej piersi. Cieszyła się, że nie będzie już sama chodzić po Ziemi po czym powiedziała do Boga siedzącego na tronie:

Nazwę ją na swoją cześć Ewona – córka Ewy.

Adam, który usłyszał płacz dziecka przyszedł także i powiedział do Ewy:

  ― Nazwijmy ją Iwona by nie mylić jej z twoim imieniem.

Ewa się naburmuszyła, że Adam ją strofuje a Adam widząc to podarował Ewie kosz z wikliny, aby udobruchać niewiastę. Tak też oboje doszli do porozumienia, że dziewczynka otrzyma na imię Iwona – córka Ewy. Pierwsze dziecko jakie się zrodziło w raju.

↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔ ↔

Ta strona została odwiedzona 33 razy od 22 maja 2022 roku.

Zapraszam do Komentowania:

Wasze Komentarze:

▪ DS

Świetny tekst ;)

26-05-2022, 16:14:44

▪ iwnowa

Yvonne to wersja, która ostatnio najbardziej mi się podoba, powody zostawię dla siebie. :) A w sieci używam od początku nicka iw, może być pisane IW. Od momentu, kiedy piszę na wordpressie okazało się, że takich krótkich nicków nie da się tutaj zastosować. Wybrałam więc nick najbardziej zbliżony i odzwierciedlający moją drogę, czyli iwnowa. Bardzo Ci dziękuję za tak obszerny opis historii i baśń o moim imieniu :) Pozdrowienia serdeczne!

27-05-2022, 11:39:43


Napisane pod datą: 02-Styczeń-2012 | przez Toiew na Czysta Karta.
Opublikowane dnia: 2022-05-21.

Temat:

Klucz:

Legendy

Sprawdź, co kryje się jeszcze pod tym tematem.

≡ Iwona
≡ Ewa
≡ Raj
≡ Mity
≡ imiona

♠ ↔ ♠ ↔ ♠ ◦ ♠ ↔ ♠ ↔ ♠ ◦ ♠ ↔ ♠ ↔ ♠

Jeśli się podobało, to zapraszam do udostępnienia wpisu w serwisach społecznościowych.

Dziękuję za uwagę i komentarze. Do zobaczenia w kolejnym wpisie. Nie wiem, co takiego się pojawi, ale wiem, że będzie, to dobry moment na dyskusję.

Nawigacja

.

.